Frenemy, czyli kiedy przyjaciel jest Twoim wrogiem
Frenemy to określenie łączące w sobie dwa angielskie słowa: friend – przyjaciel i enemy – wróg. To nic innego jak toksyczny przyjaciel, który dąży do tego, aby relacja była jednostronna i z korzyścią dla niego.
Kim jest frenemy?
Frenemy to osoba, która jest pozornie naszym przyjacielem. Utrzymuje z nami bliski kontakt, zwłaszcza, kiedy przechodzimy przez trudności życiowe. Wówczas możemy na nią liczyć, choć czasami bywa nachalna. Jednak w sytuacji, kiedy w naszym życiu się układa, frenemy zmienia oblicze. Daje pozorne wsparcie, karmi nas neggingiem, a gdy mu na to pozwolimy – zaburza poczucie naszej wartości.
Cechy frenemy
- zaniżone poczucie własnej wartości
- stosowanie przemocy słownej
- nieprzewidywalność – nie wiemy, czy możemy na niego liczyć czy nie
- ciągłe zmiany nastrojów
- skrajne zachowania: od „męczenia” sobą, po całkowite odtrącenie
- może posiadać cechy charakterystyczne dla narcystycznego zaburzenia osobowości
- czujemy, że relacja z tą osobą jest nierówna, jednostronna
- gdy postawimy mu granicę, często reaguje agresywnie
Jak się bronić przed frenemy?
Jeśli podejrzewamy, że nasz przyjaciel jest tak naprawdę naszym wrogiem i jego zachowanie z nami nie rezonuje, mamy do zrobienia dwie rzeczy. Pierwszą jest postawienie granic. Reakcja na nie może być różna – od złości, przez pozorną akceptację i próbę ich przesunięcia, po faktyczne ich zrozumienie. To, w jaki sposób druga strona zareaguje na nasze granice pokaże nam, czy warto pracować nad tą relacją. Jeśli nie będą one respektowane, wówczas pozostaje druga rzecz do zrobienia, jaką jest zdystansowanie się lub zerwanie relacji.