rywalizacja w relacji
Relacje

Rywalizacja – dlaczego nie powinno jej być w zdrowej relacji?

Rywalizacja to chęć bycia lepszym od innych w danej dziedzinie. Zdrowa, to znaczy, odczuwana na właściwym poziomie i gruncie, potrafi motywować do rozwoju i sprawiać, że uczymy się czegoś nowego. W przypadku gdy odczuwamy ją w relacji, może prowadzić do jej dysfunkcji czy nawet sabotowania.

Zdrowa rywalizacja, czyli jaka?

Zdrowa rywalizacja wywołuje w nas chęć rozwoju. Pcha nas do introspekcji i nauki, co ostatecznie przynosi nam pozytywne zmiany. Pomaga wyznaczyć cel i do niego dążyć.

Niezdrowa rywalizacja

Niezdrowa rywalizacja charakteryzuje się:

  • próbą umniejszania drugiej osoby
  • nadmiernym perfekcjonizmem
  • skupianiem się na innych a nie na sobie
  • jest hamulcem a nie motywatorem
  • wzbudza w nas poczucie, że musimy coś osiągnąć za wszelką cenę
  • nigdy nie odczuwamy satysfakcji, nawet jeśli uda nam się osiągnąć cel
  • stale porównujemy się do innych
  • nie potrafimy się cieszyć z sukcesów
  • nie potrafimy określić czego chcemy, ciągle wzorujemy się na innych
  • możemy odczuwać wzmożoną frustrację, generującą agresję
  • stajemy się krytyczni

Rywalizacja w relacji

Zdrowa relacja opiera się na równych zasadach. To nie są zawody „kto jest lepszy”, dlatego nie powinno w niej być rywalizacji. Nawet jeśli część zainteresowań czy umiejętności się pokrywa, nie powinny one stanowić powodu do licytowania się kto co potrafi lepiej. I nie mowa tu tylko o relacji romantycznej – w przyjaźni również nie powinno istnieć stałe porównywanie się i próby prześcignięcia w czymś drugiej osoby. Dlaczego? Ponieważ wtedy tracimy z oczu inne aspekty jakie nas łączą z drugą osobą. Patrzymy na nią jedynie z perspektywy konkurenta, choć tak naprawdę w niczym nam nie zagraża. Co więcej – jeśli obie strony posiadają wiedzę w danej dziedzinie, mogą wymieniać się nawzajem poglądami i w ten sposób się inspirować.

Polka, feministka, świadoma empatka i osoba wysoko wrażliwa. Autorka antologii opowiadań "Klubowe dziewczyny" i powieści obyczajowej "Olga" opublikowanych nakładem wydawnictwa Novae Res. To tylko część informacji o mnie. Jestem kobietą po trzydziestce, która na co dzień "pracuje w internetach" a hobbystycznie zajmuje się psychologią, rozwojem osobistym oraz pisaniem książek. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu relacji, samoświadomości i dbania o swoje Wewnętrzne Dziecko, ponieważ wierzę, że rozpowszechnianie wiedzy psychologicznej może przyczynić się do tego, "by żyło nam się lepiej". Swoje wpisy opieram nie tylko na doświadczeniach swoich i moich znajomych, lecz także o wiedzę, którą staram się systematycznie poszerzać przy pomocy literatury, warsztatów i webinarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *