incele
Relacje

Kim jest incel i jak go rozpoznać?

Incel to osoba, która nie potrafi stworzyć romantycznej relacji mimo starań. Samo pojęcie pochodzi od zbitki słów: involuntary, czyli mimowolny, oraz celibacy, czyli celibat.

Cechy charakterystyczne incela

  • przekonanie o swojej nieatrakcyjności fizycznej dla płci przeciwnej
  • mizoginia
  • poczucie krzywdy
  • żal wobec płci przeciwniej
  • duży poziom frustracji
  • wrogi stosunek do feminizmu
  • przekonanie, że kobiety posiadają wygórowane wymagania, których nie da się spełnić
  • przerzucanie odpowiedzialności za brak partnera romantycznego i/lub seksualnego na kobiety
  • tendencje do seksoholizmu (objawiającego się uzależnieniem od pornografii i autoerotyzmu)
  • wyznawanie „tradycyjnego podziału ról”
  • przekonanie, iż popęd seksualny mężczyzn jest czymś pierwotnym, co daje im prawo do zdrad, gwałtu, stosowania przemocy czy propagowania redystrybucji seksu
  • popieranie ideologii red pill i manosfery
  • traktowanie siebie jako ofiary
  • wykorzystywanie technik manipulacyjnych, w tym ośmieszania
  • stosowanie mansplaningu 

Incele a przemoc wobec kobiet

Osoby identyfikujące się jako incele, mają dość kontrowersyjne podejście, jeśli chodzi o kwestie przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej wobec kobiet. Przede wszystkim, wielu swoich działań nie uznają za przemoc, lecz za uzasadnione, z poziomu ich żalu wobec kobiet, działania dążące do „wyrównania rachunków”. Wielu z nich uważa, że gwałt nie powinien być traktowany jako przestępstwo, ponieważ jest naturalną konsekwencją odmawiania im stosunków seksualnych przez niezainteresowane nimi kobiety.

Przemoc nie ogranicza się jedynie do obszaru seksualności i fizyczności – w Internecie społeczność inceli tworzy całe grupy dyskusje (m.in. na Jbzd.com, wykop.pl), na których wyśmiewa kobiety, nierzadko dopuszczając się ich personalnego poniżania.

Incele na portalach randkowych

Incele, mimo przekonania o tym, iż są skazani na porażkę przez złe i okrutne, niedoceniające ich kobiety, dość chętnie korzystają z portali i aplikacji randkowych. Jak ich rozpoznać? Mają wiele cech podobnych do redpillowców, w tym przede wszystkim dość charakterystyczne opisy, w których uwypuklają swoje wady.

Jednak to nie wszystko, ponieważ ta społeczność poszła też o krok dalej i co jakiś czas organizuje „akcje odwetowe”, tworząc fejkowe konta na portalach po to, aby umówić się z jak największą liczbą kobiet i je wystawić lub też zastosować pigging

Co zrobić, kiedy trafi się na incela?

Zablokować, urwać kontakt, odciąć się. W tym wypadku trudno mówić o jakiejkolwiek możliwości stworzenia relacji z drugą osobą, ponieważ jest ona przekonana o swojej niskiej wartości i na tym buduje swoją frustrację wobec drugiej strony. Incele nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje życie i wykazują wszelkie cechy charakterystyczne dla osób toksycznych lub nawet posiadających narcystyczne zaburzenie osobowości. Nawet jeśli początkowo wykaże jakąś chęć „pracy nad sobą”, prawdopodobnie będzie to jedynie wybieg mający na celu zmanipulowanie nas a następnie udowodnienie samemu sobie (i nam), że ta relacja i tak nie miała racji bytu.

Polka, feministka, świadoma empatka i osoba wysoko wrażliwa. Autorka antologii opowiadań "Klubowe dziewczyny" i powieści obyczajowej "Olga" opublikowanych nakładem wydawnictwa Novae Res. To tylko część informacji o mnie. Jestem kobietą po trzydziestce, która na co dzień "pracuje w internetach" a hobbystycznie zajmuje się psychologią, rozwojem osobistym oraz pisaniem książek. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu relacji, samoświadomości i dbania o swoje Wewnętrzne Dziecko, ponieważ wierzę, że rozpowszechnianie wiedzy psychologicznej może przyczynić się do tego, "by żyło nam się lepiej". Swoje wpisy opieram nie tylko na doświadczeniach swoich i moich znajomych, lecz także o wiedzę, którą staram się systematycznie poszerzać przy pomocy literatury, warsztatów i webinarów.