przerwa w związku
Relacje

Przerwa w związku – czy to działa i czy jest z niej droga powrotna?

Przerwa w związku to taki modny trik, który widzimy w popkulturze. Bohaterowie filmu, serialu lub książki postanawiają „zawiesić” swój związek, by przemyśleć co dalej, co zazwyczaj kończy się happy endem. Czy jednak w prawdziwym życiu ma to sens?

Czym jest przerwa w związku?

Przerwa związku nie jest rozstaniem – to chwilowe wycofanie się z relacji na ustalonych przez obie strony zasadach, po to, aby przemyśleć czy istnieje jakaś dalsza wspólna przyszłość. Przykładem takiej przerwy może być separacja – nie jest ona formalnym rozstaniem i nie zawsze musi kończyć się rozwodem, jednak pozwala małżonkom nabrać dystansu i zweryfikować jakość danej relacji.

Kiedy warto zrobić przerwę w związku?

  • gdy czujemy się przytłoczeni relacją
  • gdy czujemy, że konflikt z partnerem stale eskaluje i nie sposób go rozwiązać
  • gdy odczuwamy fizyczne skutki konfliktu w relacji, np. bóle głowy, brzucha, problemy ze snem
  • gdy mamy poczucie, że przy partnerze/partnerce nie możemy uporządkować swoich myśli
  • gdy chcemy zweryfikować swoje podejście do relacji
  • gdy potrzebujemy zrobić krok ku samodzielności
  • gdy potrzebujemy nabrać dystansu do relacji i konfliktu
  • gdy potrzebujemy zrewidować swoje poglądy na relację i konflikt

Kiedy przerwa w związku może być szkodliwa?

Przerwa w związku może być szkodliwa, jeśli ma służyć jedynie zmanipulowaniu drugiej osoby i udowodnieniu jej, że jest od nas uzależniona. Straszenie przerwą i możliwością potencjalnego rozpadu relacji to jedna z klasycznych technik manipulacyjnych m.in. osób z narcystycznymi zaburzeniami osobowości. Narcyz, proponując przerwę, tak naprawdę chce zastosować curvingSłowem: ma to się przysłużyć nie relacji jako takiej, lecz zweryfikowaniu w oczach narcyza, czy aby na pewno jego ofiara dalej jest w niego zapatrzona, czy też lepiej poszukać sobie kogoś nowszego i łatwiejszego do omotania.

Przerwa w związku – jak sprawić, aby była bezpieczna dla nas?

Przerwa w związku może zadziałać, o ile obie strony się na nią zgadzają, mają podobny do niej stosunek oraz gdy ustalą zasady, jakie będą obowiązywać każdego z partnerów. Dobrze jest także wyznaczyć datę końcową, która zapewni, że obie strony nie utkną w zawieszeniu, trwając w relacji, która tak naprawdę się wypaliła.

Co warto ustalić z partnerem/partnerką na czas przerwy?

  • termin, do kiedy trwa przerwa
  • czy partnerzy mieszkają razem czy osobno (jeśli tak, to które się wyprowadzi i co z rzeczami wspólnymi?)
  • czy partnerzy mogą nawiązywać inne relacje romantyczne (chodzić na randki, flirtować)
  • czy partnerzy mogą nawiązywać kontakty seksualne z innymi osobami (jednorazowe lub dłuższe)
  • po co właściwie jest przerwa: czy chce się rozwiązać konkretny problem czy też zastanowić nad relacją
  • ewentualne drogi „po” przerwie – czy w perspektywie jest rozstanie, wspólna terapia a może powrót do poprzedniego stanu

Czy jest „droga powrotna” z przerwy?

Owszem, przerwa nie musi oznaczać rozstania, o ile obie strony się co do tego zgadzają i widzą dalszą wspólną przyszłość. Jeśli jednak którakolwiek ze stron nie czuje już tej relacji i uważa, że lepiej się rozstać – należy to uszanować.

Polka, feministka, świadoma empatka i osoba wysoko wrażliwa. Autorka antologii opowiadań "Klubowe dziewczyny" i powieści obyczajowej "Olga" opublikowanych nakładem wydawnictwa Novae Res. To tylko część informacji o mnie. Jestem kobietą po trzydziestce, która na co dzień "pracuje w internetach" a hobbystycznie zajmuje się psychologią, rozwojem osobistym oraz pisaniem książek. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu relacji, samoświadomości i dbania o swoje Wewnętrzne Dziecko, ponieważ wierzę, że rozpowszechnianie wiedzy psychologicznej może przyczynić się do tego, "by żyło nam się lepiej". Swoje wpisy opieram nie tylko na doświadczeniach swoich i moich znajomych, lecz także o wiedzę, którą staram się systematycznie poszerzać przy pomocy literatury, warsztatów i webinarów.