orbiting
Relacje

Orbiting – na czym polega i co ma wspólnego z ghostingiem?

Orbiting to jeden z trendów w randkowaniu, który polega na tym, że druga strona z jednej strony nie odpowiada na nasze wiadomości i nas unika, a z drugiej – w social mediach lajkuje nasze zdjęcia, posty i sprawia pozory zainteresowania.

Czym jest orbiting?

Orbiting uznawany jest za jedną z form ghostingu, czyli nagłego zerwania znajomości i ignorowania naszych wiadomości. Główną różnicą jest jednak fakt, iż w przypadku orbitingu druga strona tak naprawdę nie znika całkowicie z naszego życia – wręcz przeciwnie, wysyła nam sprzeczne sygnały, cały czas trzymając nas na podorędziu i stosując klasyczny benching.

Znaki, że ktoś stosuje wobec nas orbiting

  • druga strona ignoruje nasze wiadomości – może je nawet odczytywać, lecz na nie nie odpowiada;
  • druga strona nie utrzymuje z nami żadnego faktycznego kontaktu;
  • jeśli doszło do umówienia się na spotkanie – wystawia nas i milczy;
  • w Internecie druga strona sprawia wrażenie zainteresowanej nami: lajkuje nasze posty i zdjęcia;
  • podczas dyskusji w sieci, lubi a może nawet popiera nasze zdanie;
  • jej komentarze w social mediach sprawiają wrażenie poufałych;
  • oznacza nas w social mediach, „wywołuje nas do tablicy”, np. oznaczając w zabawach, grach;
  • mimo to, po takich interakcjach nadal nie odpowiada na nasze wiadomości lub odpowiada zdawkowo, np. „nie miałem/am czasu”, „wybacz, zajęty/a byłem/am”.

Jak nie paść ofiarą orbitingu?

Przede wszystkim dobrze jest nie fiksować się, przynajmniej na samym początku relacji, na tej jednej osobie. Nie oznacza to, że mamy się spotykać z tabunami czy tworzyć mini harem, lecz po prostu dostosujmy swój poziom zaangażowania w relację do tego, co otrzymujemy od drugiej strony, zwłaszcza, jeśli nie doszło jeszcze do randki.

Kolejną kwestią jest to, aby nauczyć się milczenia i nie reagowania. Jeśli druga osoba nagle znika i się nie odzywa, nie ma sensu wysyłać tabunu wiadomości z pytaniem czy wszystko okej, czy coś się stało lub też czy jeszcze kiedyś się odezwie. Umówmy się, że jeśli coś by się stało, prawdopodobnie byśmy szybciej otrzymali o tym wiadomość niż w przeciwnym wypadku. Jeśli druga strona nagle cichnie, możemy napisać jedną wiadomość z pytaniem czy wszystko okej, lecz jeśli nie odpowie lub odpowie zdawkowo a następnie umilknie – jest to wyraźny sygnał do tego, aby dać sobie spokój i skupić się na czymś lub kimś innym.

A co jeśli z jednej strony ktoś milknie, ale właśnie, stosuje orbiting i lajkuje nam posty, zdjęcia? Jeśli wiemy, że takie zachowuje wywołuje w nas złudną nadzieję na to, że jednak ten ktoś się do nas odezwie – po prostu zablokujmy tę osobę. Skoro sama zerwała kontakt, nie ma sensu trzymać jej w gronie znajomych. Jeśli nie chcemy blokować, możemy zawsze zmienić ustawienia prywatności w taki sposób, aby nie widziała naszych postów, zdjęć czy innej aktywności w social mediach.

Polka, feministka, świadoma empatka i osoba wysoko wrażliwa. Autorka antologii opowiadań "Klubowe dziewczyny" i powieści obyczajowej "Olga" opublikowanych nakładem wydawnictwa Novae Res. To tylko część informacji o mnie. Jestem kobietą po trzydziestce, która na co dzień "pracuje w internetach" a hobbystycznie zajmuje się psychologią, rozwojem osobistym oraz pisaniem książek. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu relacji, samoświadomości i dbania o swoje Wewnętrzne Dziecko, ponieważ wierzę, że rozpowszechnianie wiedzy psychologicznej może przyczynić się do tego, "by żyło nam się lepiej". Swoje wpisy opieram nie tylko na doświadczeniach swoich i moich znajomych, lecz także o wiedzę, którą staram się systematycznie poszerzać przy pomocy literatury, warsztatów i webinarów.