podkopywanie naszego poczucia wartości
Psychologia

„Jesteś suką” – czyli o tym, jak osoby zaburzone próbują podkopać naszą samoocenę

„Jesteś suką”

„Dawno takiej kurwy nie widziałem”

„Powinnaś się cieszyć, że z Tobą jestem, szmato”

Takie urocze hasła słyszałam nie jeden raz w swoim życiu. I cały czas się z nimi stykam. Najczęściej wtedy, kiedy po prostu wyrażam swoje zdanie lub się na coś nie godzę. Co ciekawe, potrafi to paść z ust obcych mi ludzi, którzy po prostu myśleli, że łatwo mnie zwiodą za nos i okręcą wokół małego palca. Kiedyś bardzo mocno się tym przejmowałam. Wpadałam w lęk. Że spotkają mnie jakieś straszne konsekwencje. Zdarzało mi się przyznawać tym osobom rację, że może faktycznie, to ja jestem ta zła? Dziś na szczęście, choć dalej potrafi mnie to zaboleć (jestem tylko człowiekiem), to jednak już wiem, że tego typu hasła nie mówią niczego o mnie, lecz o osobie, która je wypowiada.

Dlaczego osoby toksyczne niszczą naszą samoocenę?

Osoby toksyczne, w tym zaburzone narcystycznie, potrzebują sobie zewnętrznie udowadniać swoją wartość. Nic ich bardziej nie irytuje niż fakt, że ktoś z bliskiego otoczenia jest w czymś lepszy od nich. Dlatego atakują. Wbijają szpileczki. Podkopują naszą samoocenę, podgryzując tu, czasem wmawiając nam, że taka krytyka jest dla naszego dobra. Nie rzadko stosują mansplaining, próbując nam dobitnie wyjaśnić, że nasze postrzeganie świata i siebie samych, swojej wartości, jest błędne i wyolbrzymione. Im bardziej ktoś w ich otoczeniu się rozwija, błyszczy i dba o siebie, tym bardziej taka osoba staje się dla nich solą w oku, którą trzeba maksymalnie umniejszyć.

Dlaczego pozwalamy niszczyć naszą samoocenę?

To, że osoby toksyczne będą próbowały nas umniejszać i podkopać naszą samoocenę, nie znaczy, że im się to uda. Wszystko zależy od tego, czy im na to pozwolimy. Tak, okrutna prawda jest taka, że mamy na to wpływ. A źródło leży w tym , jak sami siebie postrzegamy. Jeśli sami nie mamy o sobie zbyt wysokiego mniemania, odczuwamy wątpliwości co do tego, co robimy, nie ufamy sobie i swojej intuicji – stajemy się łatwą pożywką dla osób toksycznych. W sytuacji, kiedy jesteśmy ze sobą zintegrowani, potrafimy temu przeciwdziałać, stawiając granice a w razie potrzeby – luzując lub zrywając relację. Słowem: wszystko zależy od naszej samoakceptacji.

Niszczenie samooceny to jeden z elementów przemocy

Przemoc psychiczna objawia się w różny sposób i jednym z nich jest umniejszanie drugiej osoby. Jeśli ktoś nas obraża, krytykuje na każdym kroku lub karze za to, że zachowujemy się inaczej, niż ta osoba by chciała – mamy do czynienia z próbą manipulacji oraz przemocą. Nikt, w żadnej sytuacji, nie ma prawa nas obrażać czy traktować protekcjonalnie.

Polka, feministka, świadoma empatka i osoba wysoko wrażliwa. Autorka antologii opowiadań "Klubowe dziewczyny" i powieści obyczajowej "Olga" opublikowanych nakładem wydawnictwa Novae Res. To tylko część informacji o mnie. Jestem kobietą po trzydziestce, która na co dzień "pracuje w internetach" a hobbystycznie zajmuje się psychologią, rozwojem osobistym oraz pisaniem książek. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu relacji, samoświadomości i dbania o swoje Wewnętrzne Dziecko, ponieważ wierzę, że rozpowszechnianie wiedzy psychologicznej może przyczynić się do tego, "by żyło nam się lepiej". Swoje wpisy opieram nie tylko na doświadczeniach swoich i moich znajomych, lecz także o wiedzę, którą staram się systematycznie poszerzać przy pomocy literatury, warsztatów i webinarów.