negging
Psychologia

Co to jest negging? – o mocy fałszywych komplementów

Negging to zjawisko polegające na prawieniu fałszywych komplementów w celu zaniżenia poczucia wartości drugiej osoby. Można je spotkać zarówno ze strony mężczyzn, jak i kobiet.

Jak wygląda negging?

„Pięknie wyglądasz, schudłaś?”

„W końcu się ładnie ubrałaś”

„Dziś mówisz wyjątkowo rozsądnie”

Negging w praktyce to nic innego jak komplement, który zawiera w sobie szpilkę. Ma on wzbudzić poczucie, że wcale nie jesteśmy ładni, wyjątkowi, mądrzy, lecz „raz nam się udało”. W ten sposób druga strona chce w nas wywołać dyskomfort i uczucie poniżenia.

Skutki neggingu

  • po usłyszeniu komplementu czujemy dyskomfort
  • komplement wzmógł kompleksy
  • odczuwamy spadek samooceny
  • odczuwamy ścisk w splocie słonecznym (ten punkt odpowiada za poczucie własnej wartości)
  • wzrasta poczucie nieufności i wycofania

Negging to manipulacja

Negging może przeplatać się z innymi technikami manipulacyjnymi takimi jak love bombing, mansplaining czy umniejszanie. Cel? Sprawić, aby druga strona poczuła się gorsza na różnych płaszczyznach, jednak z nadzieją na to, że ktoś, wyjątkowo i tylko z dobrej woli, może ją pokochać i/lub zaakceptować. Jest to idealne narzędzie toksyków do zwabiania osób, które mają nieprzepracowane rany a do tego przejawiają lękowo-ambiwalentny styl przywiązania. Słowem: służy to poszukiwaniu nowych ofiar i latających małp.

Polka, feministka, świadoma empatka i osoba wysoko wrażliwa. Autorka antologii opowiadań "Klubowe dziewczyny" i powieści obyczajowej "Olga" opublikowanych nakładem wydawnictwa Novae Res. To tylko część informacji o mnie. Jestem kobietą po trzydziestce, która na co dzień "pracuje w internetach" a hobbystycznie zajmuje się psychologią, rozwojem osobistym oraz pisaniem książek. Na blogu dzielę się wiedzą z zakresu relacji, samoświadomości i dbania o swoje Wewnętrzne Dziecko, ponieważ wierzę, że rozpowszechnianie wiedzy psychologicznej może przyczynić się do tego, "by żyło nam się lepiej". Swoje wpisy opieram nie tylko na doświadczeniach swoich i moich znajomych, lecz także o wiedzę, którą staram się systematycznie poszerzać przy pomocy literatury, warsztatów i webinarów.